Tematyka i cele zajęć

ZAJĘCIA I

WYCIECZKA

CEL: ukierunkowanie uwagi dzieci na źródła i rodzaje dymu, poprzez obserwację w środowisku.

Podczas spaceru dzieci obserwowały różne rodzaje dymów oraz miejsca skąd sie one wydobywają.

ZAJĘCIA II

CO I DLACZEGO DYMI?

CEL: Zwiększenie wiedzy dziecka w zakresie:

• zlokalizowania różnych źródeł dymów,
  • określenia różnych rodzajów dymów,
  • określenia przyczyn wydobywania się dymów.
Na podstawie wycieczki i własnych doświadczeń dzieci rysowały dymy, które zaobserwowały. Nastepnie omówiły wykonane plakaty, jak mocno dymią i jaki mają kolor.

ZAJĘCIA III

JAK SIĘ CZUJĘ, KIEDY DYMI PAPIEROS?

CEL: Zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego.

• zapoznanie dzieci z maskotką programu dinozaurem Dinkiem.

Podczas tych zajęć dzieci poznały zagrożenia płynące ze szkodliwości palenia papierosów oraz przebywania w miejscach zadymionych od dymu papierosowego. Przeprowadzono zabawy ruchowe i ćwiczenia oddechowe przy muzyce relaksacyjnej, gdzie dzieci wyobrażały sobie miły zapachy i nie przyjemne, zadymione miejsca. Podczas zabaw ruchowych zamieniły się w kwiaty, które najpierw przebywają w pięknym , świeżym ogrodzie, który  chwile póżniej staje się zanieczyszczony przez smród tytoniowy. Następnie dzieci kolorowały portet DINUSIA.

Zajęcia IV

CO SIĘ DZIEJE, GDY LUDZIE PALĄ PAPIEROSY?

CEL:  Zwiększenie wiedzy u dziecka na temat skutków palenia papierosów.

• zapoznanie z historyjką o podróży Dinusia pociągiem.

Podczas tych zajęć dzieci, wysłuchały historyjki "O podróży Dinusia pociągiem", w trakcie, którego dowiedziały sie jak czuje się osoba przebywająca w zadymionym pomieszczeniu. Następnie dzieci kolorowały znak zakazujący palenia papierosów w ich obecności.

Zajęcia V

JAK UNIKAĆ DYMU PAPIEROSOWEGO?

CEL: Wzrost kompetencji dzieci w zakresie:

• umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach,
  • umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy.

Przypomnienie przedszkolakom historyjki o podróży Dinusia i jego odczuciach kiedy szukał świeżego powietrzaw wagonach pełnych dymu papierosowego. Następnie dzieci odszukały schowane w sali znaczki ZAKAZ PALENIA i opowiadały o ich wyglądzie oraz wymieniały miejsca gdzie można je spotkać. Następnie dzieci malowały znaczki - symbole na kartkach z napisem NIE PAL PRZY MNIE, który symbolizował zakaz palenia w miejscu przebywania dzieci.

Na podsumowanie programu, dzieci wykonały prace plastyczne ilustrujące szkodliwość palenia papierosów.

WNIOSKI

• Podczas zajęć dzieci nauczyły się asertywności i ochrony własnego zdrowia, które daje im prawo do oddychania świeżym powietrzem.
  • Rodzice uświadomili sobie, że palenie papierosów wpływa nie tylko na ich zdrowie, ale również na izdrowie ch dzieci i osób przebywających w ich otoczeniu.
  • Program uświadomił palaczom, że palenie papierosów przy dzieciach to dawanie złego przykładu młodemu pokoleniu.